Wydajność terminali – czy procesor i3 może być wydajniejszy niż i5?

Profesjonalne urządzenia wspomagające obsługę klienta muszą odznaczać się nie tylko trwałością, ale także wydajnością. Najczęściej o sprawności urządzenia decyduje właściwe dobranie podzespołów, z których najcięższą pracę wykonuje zainstalowany procesor. To właśnie on jest mózgiem całego układu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu dla swojej firmy? Czy wyższe wartości oznaczeń zawsze wskazują na lepszy i nowszy sprzęt? Wydajność terminali to temat, który poruszam w poniższym artykule.

Informatyczne systemy wspierające sprzedaż

Cyfryzacja i informatyzacja to wyzwanie przed jakim prędzej czy później staje każdy przedsiębiorca. Z nowoczesnych rozwiązań technologicznych korzystają w różnym stopniu wszystkie branże. Najczęściej wymienianymi argumentami za wprowadzeniem cyfrowych rozwiązań są:

  • wyższa wydajność (która w zależności od branży może wzrosnąć nawet o 30 proc.),
  • satysfakcja klientów, kontrola procesów
  • oraz zbieranie danych, które pozwalają prognozować i planować rozwój przedsiębiorstwa.

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nadal jednak postrzega wkroczenie w cyfrową rewolucję, jako zbędny wydatek i wymóg, który trzeba spełniać z obowiązku. Coraz więcej firm udowadnia jednak, że to właśnie wsparcie technologiczne niweluje dzisiaj przewagę zachodniej konkurencji i wymiernie wpływa na dochody firmy. 

Przedsiębiorcy wielu branż przekonują się w codziennej pracy do tego, że systemy informatyczne podnoszą efektywność pracy.

Dodatkowo poprawiają jej organizację – co finalnie przekłada się na wyższą produktywność. Dotyczy to przede wszystkim firm, które swoją pracę opierają na kontakcie z pojedynczymi klientami. Budowanie i zarządzanie klienckimi relacjami bez wsparcia nowoczesnej technologii jest dzisiaj praktycznie niemożliwe. Większość akcji marketingowych, obsługa płatności czy możliwość samoobsługi – są w stanie zapewnić tylko nowoczesne terminale.

Wydajność, efektywność i trwałość

Sprzęt komputerowy przeznaczony do pracy w punkcie sprzedażowym to urządzenie, które znacznie różni się od konsumenckich komputerów czy tabletów (choć czasami wyglądają podobnie). Najczęściej są jednak zbudowane z innych, bardziej trwałych materiałów oraz są skonstruowane w taki sposób, aby z powodzeniem mogły funkcjonować w skrajnie różnych warunkach. Wewnątrz każdego terminala znajduje się jednak wiele tych samych podzespołów, które wykorzystuje się w standardowych urządzeniach. Rozwój podzespołów dla urządzeń konsumenckich spowodowany jest przede wszystkim rosnącymi wymaganiami, jakie stawiają chociażby coraz bardziej realistyczne gry komputerowe. Natomiast terminale sprzedażowe korzystają najczęściej z oprogramowania, które nie wymaga wielkiej mocy obliczeniowej. Często zainstalowane procesory czy ilość pamięci podręcznej przewyższają wymagania stawiane przez zainstalowane oprogramowanie.

Co zatem warto wziąć pod uwagę?

  • Przede wszystkim wyższą wydajność, która zabezpiecza klienta na przyszłość. Oprogramowanie jest stale rozwijane, Windows wprowadza aktualizacje – to wymaga od sprzętu większej wydajności niż pierwotnie zakładano.
  • Punkt sprzedażowy to nie tylko system sprzedażowy. Na takim urządzeniu często zainstalowane są dodatkowe systemy, jak np. widok z kamer, muzyka w lokalu, utrzymanie bazy danych czy kopii zapasowej. To dodatkowo obciąża terminal i utrudnia płynność pracy.
  • Dodatkowe procesy prowadzone w tle, nawet takie jak skanowanie pod kątem antywirusów, również są w stanie znacząco obniżyć wydajność systemu. Dlatego wydajność terminali przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania jest tak bardzo istotna.
Wydajność terminali - czy procesor i3 może być wydajniejszy niż i5?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu dla biznesu?

Wybierając sprzęt najczęściej poszukujemy najnowszych rozwiązań, na które często wskazują wartości liczbowe znajdujące się w oznaczeniu sprzętu. W przypadku terminali dotykowych szczególnie warto zwrócić uwagę na specyfikacje techniczną zainstalowanych podzespołów. Dobór urządzeń powinien być dokonywany pod kątem środowiska pracy, w jakim będzie funkcjonował. Zupełnie innej wydajności będą wymagały terminale wspomagające pracę personelu w salonie biżuterii, a jeszcze inaczej będą one obciążone w spożywczym sklepie wielkopowierzchniowym. Jednym z podstawowych parametrów, którym klienci sugerują się przy wyborze sprzętu informatycznego dla swojej firmy jest oznaczenie procesora. Najczęściej spotykanymi producentami układów centralnych dla profesjonalnych terminali jest firma Intel, która na przełomie 2009-2010 r. wprowadziła m.in. serię “i3”, która odznacza się wbudowanym układem graficznym co pozwala znacznie zredukować wielkość wielu nowoczesnych urządzeń. Na przestrzeni dekady pojawiło się jednak aż dziesięć generacji tej serii procesorów, które z roku na rok poprawiają swoją wydajność. 

Dlatego niektóre procesory z serii i5 ulegają wydajnością nowoczesnym, wielordzeniowym układom z serii i3.

Jak to się dzieje? Co do zasady im nowsza (wyższa) generacja tym wydajniejszy procesor. Jednak jeśli porównamy procesor i3 8mej generacji z procesorem i5 6tej generacji to wydajniejszy okaże się ten z i3. Wszystko za sprawą nowszej generacji, czyli chwili, w którym coś zostało w i3 zmienione i ulepszone. Oczywiście w porównaniu i3 6tej generacji z i5 6tej generacji konkurs na wydajność wygra procesor i5. Po nowoczesne i zaawansowane technologicznie procesory powinniśmy sięgnąć wtedy, gdy oczekujemy od terminali niskiego zużycia energii, pasywnego chłodzenia i wysokiej wydajności przy wielozadaniowych procesach.

PODSUMOWANIE

Sprzęt Posiflex sprzedawany jest na całym świecie jako jedna z wiodących marek. Jest liderem jeśli chodzi o wprowadzanie nowych procesorów do terminali POS. W ofercie już znajdują się terminale z procesorami 8mej generacji. Na tym jednak nie poprzestają i po premierze w tym roku firma już pracuje nad kolejnymi, które na ten moment są w fazie testów R&D.

To, co wydaje nam się bardziej wydajne nie zawsze takie jest. Jeśli jeszcze nie wiesz, który procesor sprawdzi się u Ciebie – daj nam znać. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Błażej Byczkowski

Błażej Byczkowski

Business Development Director

Podoba ci się artykuł?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.