Niezależnie od tego, czy otwierasz swój pierwszy niewielki sklep czy jesteś zobowiązany do wyboru sprzętu dla dużej sieci handlowej – spoczywa na Tobie duża odpowiedzialność. Wybór odpowiedniego rozwiązania sprawi, że praca będzie prosta a Twój biznes będzie się rozwijał. Wybór taniego i niesprawdzonego sprzętu poskutkuje jednak częstymi awariami, wolną obsługą i niezadowolonymi klientami. Jak się od tego ustrzec? Jaki komputer sprzedażowy wybrać do sklepu i jak dopasować go do kasowego boksu? I dlaczego terminale posbox w retailu to dobry wybór?
Boks kasowy - trend czy udogodnienie?
Profesjonalne stoiska sprzedażowe zaczęły pojawiać się na polskim rynku wraz z ekspansją międzynarodowych sieci na początku XXI w. Ich podstawowym celem było przede wszystkim wyznaczenie określonej przestrzeni i warunków, w których finalizowano transakcje sprzedażowe. Ilość obsługiwanych klientów oraz zakupionych towarów wymagała w tego typu instytucjach rzetelnego i wiarygodnego rozliczania aby możliwie zminimalizować ryzyko strat i pomyłek. Z biegiem czasu boksy kasowe zaczęły pojawiać się także w mniejszych sklepach, a właściwe wyeksponowanie kas i komfort pracy kasjerów została szybko doceniona przez właścicieli i managerów. Obecne stanowiska sprzedażowe zyskują coraz więcej funkcjonalności, a warunki obsługi coraz bardziej odciążają pracowników sklepu. Popularne systemy informatyczne przejmują nie tylko część obowiązków pracowników, ale pozwalają realizować wiele okołosprzedażowych procesów, które zyskują na znaczeniu.
Wybieramy POSBOX na stanowisko kasowe
Sprzęt informatyczny, który ma pomóc nam obsługiwać i zwiększać sprzedaż powinien odznaczać się kilkoma istotnymi parametrami, które przesądzą o jego wydajności, niezawodności czy funkcjonalności.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając terminale posbox w retailu?
Pasywne chłodzenie
Dzięki temu zyskamy pełną elastyczność podczas instalacji sprzętu. Brak mechanicznego wentylatora umożliwi nam zabudowanie urządzenia i ograniczenie do niego dostępu przez pracowników lub osoby postronne. Dodatkowo, brak wentylatora niweluje nam koszty przeglądów serwisowych i konserwacji sprzętu.
Modułowa konstrukcja
Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia niezintegrowane z monitorami, które pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca na blacie i okolicznej przestrzeni. Ukryty pod ladą posbox spełnia doskonale swoją rolę. W sytuacji, w której nie mamy monitora z podstawą, a jest on przymocowany na uchwycie, wisi on na tyle nisko, że kable chowają się w zabudowę. Pozostają więc niewidoczne dla oka klienta i nie zakłócają wyglądu stanowiska sprzedażowego.
Wygoda montażu
Nie wszystkie boksy kasowe są tak bardzo rozbudowane jak te, w sklepach wielkopowierzchniowych. Ekonomia i ergonomia przestrzeni to kluczowe kwestie w małych i średnich sklepach. Warto znaleźć posbox, którego uniwersalna i kompaktowa obudowa pozwoli np. na montaż pod blatem lub w szafce. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń na drobne produkty sprzedawane przy ladzie.
Trwałość
Niektóre punkty sprzedażowe wymagają obsługi w trybie 24/7, co wymaga zastosowania trwałych urządzeń gwarantujących nieprzerwaną pracę. Również tam, gdzie sprzedaż prowadzona jest z przerwami – warto pamiętać o trwałości, która gwarantuje ciągłość pracy i nieprzerwaną obsługę klientów. W tym miejscu komputery PC zwyczajnie nie mają żadnego zastosowania.
Urządzenia peryferyjne
Wiele nowych możliwości, jakie oferują posboxy jest często uzupełniana przez urządzenia peryferyjne – monitory, wagi, skanery, czytniki, drukarki fiskalne czy szuflady. Przed wyborem urządzenia warto zaplanować ewentualny rozwój stanowiska sprzedażowego aby jego przyszła modernizacja wiązała się jedynie z zakupem peryferii, a nie nowego urządzenia głównego. Terminale POSBOX oferuje bardzo szeroką gamę portów – m.in. od 7 x USB, 6 x COM, PoweredUSB.
Wydajność
Szybkie przetwarzanie danych to nie tylko komfort pracy kasjera, ale przede wszystkim krótki czas obsługi pojedynczego klienta. Wybierając posbox warto zwrócić przede wszystkim uwagę na zainstalowany procesor, jego jakość i moc obliczeniową. W mniejszych sklepach, które nie chcą instalować wszędzie oddzielnego serwera, można oprzeć jego rolę o terminal posbox (np. model TX-5600 z procesorem i5).
Kompatybilność
Decydując się na zakup nowego posboxa nie trzeba wymieniać dotychczas używanych drukarek fiskalnych, czytników kodów czy wag. Warto wybrać takie urządzenie, które jest kompatybilne z interfejsem każdego urządzenia. Terminale POSBOX posiadają interfejsy kompatybilne z urządzeniami fiskalnymi, więc ich poprawne podłączenie jest gwarantowane. POSBOXy działają z systemem Windows oraz Linux, w zależności od potrzeb klienta.
Bezpieczeństwo i gwarancja
Wszystkie urządzenia elektroniczne są narażone na awarię lub uszkodzenie. Warto zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką objęte jest urządzenie – w przypadku Posiflex to nawet do 4 lat! Bezpieczeństwo gwarantują również specjalne technologie, które wykonują bezpieczną kopię dysku w trybie RAID czy szyfrowanie TPM 2.0.
Wieloletnie doświadczenie firmy Posiflex w tworzeniu i produkcji sprzętu dla wielu branż przekłada się na wysoką jakość urządzeń. Wiemy, czego oczekują klienci, ale wiemy również, czego powinni oczekiwać od sprzętu do obsługi systemów. Postaw na profesjonalne terminale posbox w retailu i przekonaj się, że Twój sukces jest naszą wizją.
Błażej Byczkowski
Business Development Director