Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do hali produkcyjnej?

Automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga dobrej komunikacji i swobodnego operowania za pomocą kontrolerów i sterowników. Jednym z narzędzi służących do graficznej komunikacji między pracownikami lub między pracownikami i urządzeniami są monitory i wyświetlacze. Ich parametry powinny cechować się nie tylko trwałością, ale także spełniać kilka ważnych kryteriów. Jak dopasować sprzęt do prowadzonej działalności i nie martwić się o częste awarie? Jak wybrać sprzęt do hali produkcyjnej?

Lepsza komunikacja - wyższa efektywność

Poprawa wydajności zakładów produkcyjnych to nadrzędny cel wszystkich przedsiębiorców funkcjonujących w branży wytwórczej. Według danych McKinsey Polska do 2023 roku aż połowę czasu pracy w fabrykach mogą przejąć urządzenia automatyczne. Nieodłącznym elementem nowoczesnego sprzętu montażowo-operacyjnego są komputery służące do ich programowania i sterowania. Ze względu na pracę w trudnych warunkach niemal całkowicie eliminowane są z zakładów produkcyjnych zewnętrzne kontrolery w postaci wskaźników optycznych czy klawiatur i joysticków. Ich zadanie spełniają w większości ekrany, które łączą w sobie funkcje wyświetlacza i kontrolera. 

najczęściej są to:

 • wyświetlacze dotykowe
 • wielofunkcyjne kioski (np. z funkcją czytników kart i kodów)
 • monitory wielkoformatowe

Ich funkcjonalność jest bardzo szeroka i pozwala w wielu miejscach przede wszystkim na sprawniejszą komunikację. Dzięki graficznej komunikacji między pracownikami brygadziści supervisorzy mogą skuteczniej docierać z informacjami do pracowników i przekazywać im ważne dane bez werbalnej komunikacji. Ekrany w halach produkcyjnych pozwalają także na bieżące przekazywanie informacji wewnętrznych, takich jak: czas pracy, realizacja celów czy priorytety produkcyjne. Z kolei kioski multimedialne pozwalają każdemu pracownikowi na rejestrowanie się w pracy i sprawdzanie informacji o przepracowanych dniach/godzinach lub pozostałych dniach urlopu – bez konieczności angażowania kadr. 

sprzęt do hali produkcyjnej

Sprzęt do zadań specjalnych

Sprzęt elektroniczny, który jest przeznaczony do pracy w przemyśle odznacza się specjalistycznymi parametrami. Jego cechy techniczne muszą sprostać wysokim wymaganiom, które stawia zarówno środowisko, w jakim funkcjonuje sprzęt oraz precyzja kontroli. W wielu zakładach panują ekstremalnie skrajne warunki środowiskowe, gdzie również niezbędne jest wykorzystanie sprzętu elektronicznego. Jednak nie każde urządzenie, które jest dostępne na rynku sprawdzi się w wymagających warunkach przemysłowych.

Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów zapewniających zarówno trwałość urządzenia, jak i ciągłość pracy:

 • dostosowanie do wymagającego środowiska (wilgotność, ekstremalne temperatury, zanieczyszczenie powietrza, wibracje) dzięki szczelności i wykorzystaniu wysokiej klasy materiałów
 • rezystywny ekran – zapewnia pełną funkcjonalność w różnych warunkach i może być obsługiwany nawet w rękawicach roboczych
 • trwałość i odporność ekranu. Jest to kluczowy element urządzenia, którego uszkodzenie potrafi na długo wyeliminować cały sprzęt z eksploatacji
 • pasywne chłodzenie – zapewnia ciągłość pracy w systemie 24/7/365. Dodatkowo nie generuje zbędnego szumu i doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie występuje kurz (nie zbiera kurzu z otoczenia, co zapewnia efektywne chłodzenie urządzenia).
 • wytrzymała obudowa – doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia.

Mimo wysokich wymagań, którymi musi odznaczać się sprzęt funkcjonujący w przemyśle produkcyjnym – istnieje szeroka gama urządzeń, które mogą zostać zaadaptowane na potrzeby obsługi hali produkcyjnej. Znając specyfikę miejsca pracy i warunki jakimi sprzęt będzie obciążony należy dostosować urządzenia do konkretnej przestrzeni. Umożliwi to przede wszystkim:

 • dostępność różnych wielkości ekranu (od kompaktowych do nawet 21,5 calowych)
 • dostępność różnych wydajności (od podstawowych nawet do komputerów z Intel7)
 • możliwość montażu w dowolnie wybranych miejscach (na ścianie, na blacie, w obudowie lub innym wybranym miejscu)
 • dostępność urządzeń o różnych gabarytach
 • możliwość podłączenia urządzeń dodatkowych i peryferyjnych (kontrolery, drukarki, czytniki, wagi, czujniki, skanery)
 • dostępność urządzeń z normą IP65 oraz IP44 (wodoodporne, pyłoszczelne)
 • urządzenia z dotykowym ekranem rezystywnym, który umożliwia pracę w rękawicach.

Sprzęt do hali produkcyjnej to jednak przede wszystkim trwałość i bezawaryjność. Stawiając na te cechy unikniemy przestoju związanego z kosztownym serwisem i stratami, jakie może generować pojawienie się awarii. Warto również przy wyborze sprzętu zwrócić uwagę na okres gwarancyjny i możliwość rozszerzenia jej o kolejne lata. Naprawa sprzętu na własną rękę po okresie gwarancyjnym może okazać się nie tylko kosztowna, ale także czasochłonna. 

Podoba ci się artykuł?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.