Automatyzacja procesów produkcyjnych wymaga dobrej komunikacji i swobodnego operowania za pomocą kontrolerów i sterowników. Jednym z narzędzi służących do graficznej komunikacji między pracownikami lub między pracownikami i urządzeniami są monitory i wyświetlacze. Ich parametry powinny cechować się nie tylko trwałością, ale także spełniać kilka ważnych kryteriów. Jak dopasować sprzęt do prowadzonej działalności i nie martwić się o częste awarie? Jak wybrać sprzęt do hali produkcyjnej?
Lepsza komunikacja - wyższa efektywność
Poprawa wydajności zakładów produkcyjnych to nadrzędny cel wszystkich przedsiębiorców funkcjonujących w branży wytwórczej. Według danych McKinsey Polska do 2023 roku aż połowę czasu pracy w fabrykach mogą przejąć urządzenia automatyczne. Nieodłącznym elementem nowoczesnego sprzętu montażowo-operacyjnego są komputery służące do ich programowania i sterowania. Ze względu na pracę w trudnych warunkach niemal całkowicie eliminowane są z zakładów produkcyjnych zewnętrzne kontrolery w postaci wskaźników optycznych czy klawiatur i joysticków. Ich zadanie spełniają w większości ekrany, które łączą w sobie funkcje wyświetlacza i kontrolera.
najczęściej są to:
- wyświetlacze dotykowe
- wielofunkcyjne kioski (np. z funkcją czytników kart i kodów)
- monitory wielkoformatowe
Ich funkcjonalność jest bardzo szeroka i pozwala w wielu miejscach przede wszystkim na sprawniejszą komunikację. Dzięki graficznej komunikacji między pracownikami brygadziści supervisorzy mogą skuteczniej docierać z informacjami do pracowników i przekazywać im ważne dane bez werbalnej komunikacji. Ekrany w halach produkcyjnych pozwalają także na bieżące przekazywanie informacji wewnętrznych, takich jak: czas pracy, realizacja celów czy priorytety produkcyjne. Z kolei kioski multimedialne pozwalają każdemu pracownikowi na rejestrowanie się w pracy i sprawdzanie informacji o przepracowanych dniach/godzinach lub pozostałych dniach urlopu – bez konieczności angażowania kadr.
Sprzęt do zadań specjalnych
Sprzęt elektroniczny, który jest przeznaczony do pracy w przemyśle odznacza się specjalistycznymi parametrami. Jego cechy techniczne muszą sprostać wysokim wymaganiom, które stawia zarówno środowisko, w jakim funkcjonuje sprzęt oraz precyzja kontroli. W wielu zakładach panują ekstremalnie skrajne warunki środowiskowe, gdzie również niezbędne jest wykorzystanie sprzętu elektronicznego. Jednak nie każde urządzenie, które jest dostępne na rynku sprawdzi się w wymagających warunkach przemysłowych.
Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów zapewniających zarówno trwałość urządzenia, jak i ciągłość pracy:
- dostosowanie do wymagającego środowiska (wilgotność, ekstremalne temperatury, zanieczyszczenie powietrza, wibracje) dzięki szczelności i wykorzystaniu wysokiej klasy materiałów
- rezystywny ekran – zapewnia pełną funkcjonalność w różnych warunkach i może być obsługiwany nawet w rękawicach roboczych
- trwałość i odporność ekranu. Jest to kluczowy element urządzenia, którego uszkodzenie potrafi na długo wyeliminować cały sprzęt z eksploatacji
- pasywne chłodzenie – zapewnia ciągłość pracy w systemie 24/7/365. Dodatkowo nie generuje zbędnego szumu i doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie występuje kurz (nie zbiera kurzu z otoczenia, co zapewnia efektywne chłodzenie urządzenia).
- wytrzymała obudowa – doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia.
Mimo wysokich wymagań, którymi musi odznaczać się sprzęt funkcjonujący w przemyśle produkcyjnym – istnieje szeroka gama urządzeń, które mogą zostać zaadaptowane na potrzeby obsługi hali produkcyjnej. Znając specyfikę miejsca pracy i warunki jakimi sprzęt będzie obciążony należy dostosować urządzenia do konkretnej przestrzeni. Umożliwi to przede wszystkim:
- dostępność różnych wielkości ekranu (od kompaktowych do nawet 21,5 calowych)
- dostępność różnych wydajności (od podstawowych nawet do komputerów z Intel7)
- możliwość montażu w dowolnie wybranych miejscach (na ścianie, na blacie, w obudowie lub innym wybranym miejscu)
- dostępność urządzeń o różnych gabarytach
- możliwość podłączenia urządzeń dodatkowych i peryferyjnych (kontrolery, drukarki, czytniki, wagi, czujniki, skanery)
- dostępność urządzeń z normą IP65 oraz IP44 (wodoodporne, pyłoszczelne)
- urządzenia z dotykowym ekranem rezystywnym, który umożliwia pracę w rękawicach.
Sprzęt do hali produkcyjnej to jednak przede wszystkim trwałość i bezawaryjność. Stawiając na te cechy unikniemy przestoju związanego z kosztownym serwisem i stratami, jakie może generować pojawienie się awarii. Warto również przy wyborze sprzętu zwrócić uwagę na okres gwarancyjny i możliwość rozszerzenia jej o kolejne lata. Naprawa sprzętu na własną rękę po okresie gwarancyjnym może okazać się nie tylko kosztowna, ale także czasochłonna.