Kioski do przychodni – samodzielna rejestracja pacjentów i wiele więcej

Placówki medyczne, które zapewniają pacjentom dostęp do lekarzy specjalistów zmagają się coraz częściej z problemami dotyczącymi długich kolejek. Powodem są nie tylko pandemiczne obostrzenia, mała liczba lekarzy, ale również administracja. Z pomocą przychodzą dziś kioski do przychodni, które są w stanie uporządkować organizację kolejki i poprawić komfort pracy.

Jak to jest z tą służbą zdrowia?

Służba zdrowia w Polsce większości z nas kojarzy się z trzema głównymi stwierdzeniami: wszechobecne kolejki, zbyt mała liczba lekarzy i pielęgniarek, a także niewiele pieniędzy. Z jednej strony możemy dowiedzieć się, że liczba lekarzy w Polsce powoli rośnie, tak samo jak liczba przychodni POZ. Aktualnie świadczenia ambulatoryjne są realizowane przez 21,9 tys. przychodni w całym kraju. Rocznie udziela się w nich ponad 300 mln różnego rodzaju porad lekarskich. Z kolei liczba lekarzy w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat wzrosła z 89 421 do 140 420. Sami pacjenci coraz rzadziej także pojawiają się u lekarzy specjalistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Według ubiegłorocznego Narodowego Testu Zdrowia Polaków aż ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że od ostatniej wizyty lekarskiej minęło więcej niż sześć miesięcy. Z kolei według najnowszego badania CBOS tylko 23% pytanych wyraziło zadowolenie z funkcjonowania służby zdrowia.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy zwrócić uwagę na skalę porównawczą. W przypadku liczby praktykujących lekarzy na 1000 pacjentów jesteśmy na samym końcu wśród państw UE. Unijna średnia wynosi pod tym względem 3,8 praktykujących lekarzy na 1000 mieszkańców. W Polsce wynik ten wynosi tylko 2,4, a dla porównania w Grecji jest prawie trzykrotnie wyższy. Niestety na liczbę lekarzy oraz fundusze niewiele jesteśmy w stanie poradzić, ale chętnie pomożemy w zlikwidowaniu wszechobecnych kolejek w przychodniach. Jaki mamy na to sposób?

Analizując badania CBOS pod kątem satysfakcji z funkcjonowania opieki zdrowotnej, najniżej oceniana jest administracja obiektów i sposób umawiania się do lekarzy. Większość respondentów wskazuje na konieczność zwolnienia się z pracy/lekcji/zajęć w celu umówienia wizyty u lekarza. Problematyczna jest coraz bardziej telefoniczna rejestracja wizyt oraz konieczność poświęcania czasu w kolejce do recepcji. Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przychodni są aktualnie kioski samoobsługowe do rejestracji pacjentów.

kiosk do przychodni

Jak to działa?

Dzięki automatom do rejestracji pacjentów udaje się nie tylko usprawnić administrację całego obiektu, ale przede wszystkim ograniczyć liczbę pacjentów w przychodni (co jest szczególnie ważne w czasie pandemii). Samodzielna rejestracja pacjentów umożliwia dogodne umawianie wizyty bez konieczności angażowania pracowników recepcji. Nowoczesne kioski samoobsługowe do izby przyjęć mają ponadto wiele dodatkowych funkcjonalności.

Jakie problemy rozwiąże za Ciebie kiosk do przychodni?

1. Rezerwacja wizyty u wybranego lekarza

Pacjenci są w stanie samodzielnie zarejestrować się na wizytę do lekarza specjalisty, którego potrzebują według dostępnego grafiku. To znacznie odciąży personel recepcji, który będzie mógł zostać oddelegowany do zadań bardziej wymagających, których kiosk nie będzie w stanie od nich przejąć.

2.Rozładowanie kolejki

W godzinach szczytu kiosk stanowi dodatkowy punkt dla obsługi klienta. Samodzielne wykonywanie czynności na kiosków przyspiesza rejestrację do wybranego lekarza, odznaczenie swojej obecności w przychodni czy uzupełnienie danych osobowych. Kiosk do przychodni może być także jedynym punktem obsługi klienta po godzinach pracy recepcji.

3. Poinformowanie lekarza o przybyciu do przychodni

Kiosk może służyć do odhaczenia przybycia do przychodni przez pacjentów, co znacznie usprawni komunikację. Można też pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań numerkowych, które nie tylko usprawnią komunikację, ale także sprawią, że atmosfera panująca w przychodni będzie zdecydowanie przyjemniejsza. Jest to także idealne rozwiązanie pod RODO, ponieważ lekarz nie wywołuje pacjentów po nazwisku, a jedynie odpowiednim numerze.

4. Wstępny wywiad przed wizytą

Pacjent, po zaznaczeniu przybycia do przychodni, może zostać poproszony o wypełnienie wstępnego wywiadu dla lekarza, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę lekarza prowadzącego.

5. Samodzielne dokonanie płatności za zrealizowaną wizytę

Pacjent po wyjściu z wizyty może dokonać płatności na kiosku sprzedażowym. Integracja z terminalem płatniczym pozwoli szybko i bezproblemowo dokonać płatności pacjentom odciążając pracowników recepcji.

6. Pacjent może umówić się na kolejną wizytę

Po opłaceniu wizyty pacjent może samodzielnie zarezerwować kolejną wizytę w kiosku, zgodnie z dostępnym harmonogramem pracy.

7. Uzupełnienie danych osobowych

Pacjent, podczas obsługi kiosku może zostać poproszony o aktualizację swoich danych osobowych, co zapewnia ich aktualność. Pozwala to również mieć mniej błędów przy wpisywaniu numerów telefonów czy adresów mailowych.

8. Wydruk wyników badań czy numer z e-receptą

Kiosk może dodatkowo służyć do wydruku wyników badań czy odbioru numeru dla e-recepty, dzięki czemu znacznie przyspiesza ten proces.

Długie kolejki do lekarzy specjalistów i lekarzy pierwszego kontaktu są domeną większości przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lepsza i wydajniejsza administracja jest jednak możliwa. Wykorzystanie nowoczesnej technologii w postaci kiosku do przychodni nie tylko podnosi satysfakcję pacjentów ze zrealizowanych wizyt, ale przede wszystkim usprawnia funkcjonowanie całej placówki. Niższa liczba pacjentów w przychodni jest szczególnie istotna w czasie nadal panującej pandemii koronawirusa. 

Hubert Salamoński

Product Manager

Podoba ci się artykuł?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.