fbpx

Jaki panel dotykowy wybrać w terminalach POS?

Ekrany dotykowe wydają się dzisiaj nieodłącznym elementem naszego kontaktu ze światem cyfrowym. To właśnie wykorzystanie zmysłu dotyku sprawia, że urządzenia elektroniczne są nam bliższe i łatwiej możemy się nimi posługiwać. Ich powstanie znacznie ułatwiło nam wykonywanie nie tylko codziennych czynności, jak zakupy, dostęp do informacji czy prowadzenie korespondencji, ale także zrewolucjonizowały pracę na wielu stanowiskach. Czym się charakteryzują wybrane panele dotykowe? Ekran pojemnościowy a rezystancyjny – który wybrać?

Pod kontrolą dotyku

Pierwszy ekran dotykowy powstał już w 1970 roku w USA. Wynalazł go pracujący na University of Kentucky, Samuel Hearst, a jego wynalazek powstał podczas próby stworzenia sprawniejszego kontrolera, który pozwalałby mu szybciej i precyzyjniej posługiwać się danymi, które gromadził na taśmach magnetofonowych.

Pod koniec lat 80’ zaczęły się pojawiać na rynku pierwsze komputery z dotykowym ekranem, a w 1986 roku premierę miał pierwszy POS (Point of Sale), opracowany przez Gene’a Moshera, który wykorzystywał komputer Atari 520ST. Kilka lat później, w 1995 roku IBM rozpoczęła sprzedaż pierwszego smartfona – Simona. W ciągu pół roku udało się sprzedać 50 000 sztuk, co było wówczas dużym sukcesem, choć dla większości użytkowników urządzenie wydawało się zbyt skomplikowane. Dla porównania w samym 2020 producenci nowoczesnych smartfonów sprzedali łącznie 368,7 mln urządzeń i każdego roku wynik ten rośnie.

Ekran pojemnościowy czy rezystancyjny?

Rozwój technologiczny ekranów dotykowych w urządzeniach mobilnych zaowocował kilkoma rozwiązaniami, które z powodzeniem wychodzą poza rynek komercyjny. Technologie te, stosuje się w zależności od przeznaczenia i specyficznych potrzeb biznesowych.

Najpopularniejsze ekrany, które reagują na dotyk posiadają technologię pojemnościową (pcap), która wykorzystuje fakt, że ludzkie ciało jest przewodnikiem elektrycznym. Przezroczysty przewodnik pokrywa się izolatorem, a pod naciskiem palca zniekształca się pole elektrostatyczne ekranu, które mierzone jest pojemnością. W ten sposób można odczytać miejsce dotyku na ekranie.

Jeśli chodzi o ekrany rezystywne (oporowe) wykorzystywany jest układ paneli oddzielony od siebie niewielką szczeliną. Jeden z paneli posiada połączenia przewodzące na bokach, a drugi na górze i na dole. Kiedy panel jest dotykany, obie warstwy stykają się ze sobą i łączą w danym punkcie wskazując konkretny punkt.

Praca na ekranach rezystancyjnych zapewnia:

  • sprawność i komfort – osoba wykonująca operacje na urządzeniu z ekranem rezystywnym może nie tylko pracować w rękawiczkach, ale może również posługiwać się wskaźnikami, które nie są przewodnikami (rysik, plastikowa karta itp.);
  • odporność na zabrudzenia i łatwe utrzymanie czystości – ze względu na stosowanie zewnętrznej nakładki łatwo utrzymać ekran w czystości, ale dodatkową zaletą jest fakt, że ekran działa bezproblemowo nawet wtedy, kiedy jest brudny. Z powodzeniem można wykorzystywać do jego dezynfekcji płyny na bazie alkoholu, które nie wpływają na czułość ekranu.
  • oszczędność – ekrany rezystywne są tańsze od ekranów pojemnościowych.
  • wygoda – z ekranów rezystywnych można korzystać nawet wtedy, kiedy są mokre lub uszkodzone. Dodatkowo, dzięki temu, że ekrany te są matowe zapewniają doskonałą widoczność w każdych warunkach oświetleniowych. To jednak wpływa na fakt, że kolory są mniej nasycone, a kontrast bywa zdecydowanie słabszy.

Przykładowe modele terminali z ekranem rezystywnym: PS-3515, PS-3316E, KS-7415. 

Ekrany pojemnościowe (PCAP)

Swój sukces w ostatnich latach zawdzięczają miniaturyzacji i nowoczesnej estetyce. Producenci tych ekranów nieustannie dążą do tego, aby zmniejszyć odległość palca od elementów, na które wskazuje. Największymi zaletami ekranów pojemnościowych są:

  • czułość – ekran pojemnościowy znakomicie wykrywa nawet najdelikatniejsze muśnięcia czy przesunięcia palcem po wyświetlaczu;
  • możliwość pokrycia warstwą ochronną – ekrany tego typu można bez problemu pokryć dodatkową powłoką, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe;
  • jasność – ekrany przepuszczają więcej światła, charakteryzują się więc większą jasnością i łatwiej z nich korzystać np. na słońcu;
  • wiele punktów styku – dzięki tej technologii na rynku istnieją urządzenia, które wykrywają jednocześnie wiele miejsc styku, tzw. multi-touch. Dzięki temu, podobnie jak w smartfonie, można przyspieszyć pracę w aplikacji sprzedażowej przy wykorzystaniu gestów.

Przykładowe modele terminali z ekranem pojemnościowym (PCAP): XT-3815, PS-3616, HS-3314A.

ekran pojemnościowy a rezystancyjny

Który TYP EKRANU jest dla mnie?

Ekran pojemnościowy a rezystancyjny? Wybór odpowiedniego ekranu jest uzależniony od miejsca, w którym będzie wykorzystywany. Jeśli myślimy o wyborze terminali do fabryki czy na halę produkcyjną, gdzie większość pracowników wykonuje sezonowo lub na stałe pracę w rękawiczkach, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ekran rezystywny – umożliwi on pracę bez ich zdejmowania.

W przypadku stacji benzynowych, sklepów czy marketów sprawdzi się zarówno jedna, jak i druga wersja. Natomiast dla branży HoReCa warto wybrać ekran, który jest zabezpieczony przed zalaniem oraz kurzem. Ekran pojemnościowy jest mniej odporny na brud – łatwo się go czyści, ale trzeba to zrobić przed przystąpieniem do pracy.

Natomiast ekran rezystywny może stać na zewnątrz, być mokry i brudny i nawet wtedy zapewnia płynną pracę. Ekran pojemnościowy jest z kolei bardziej czuły, a praca na nim przypomina wykorzystywanie ekranów w smartfonach.

Cechy w ekranach dotykowych powinny być idealnie dopasowane do środowiska, w którym terminal będzie wykorzystywany. Jeśli wciąż masz wątpliwości na jaki ekran się zdecydować, odezwij się do nas i umów się na bezpłatną prezentację sprzętu. W ofercie Posiflex posiadamy zarówno terminale z ekranami rezystywnymi, jak i pojemnościowymi.

Podoba ci się artykuł?

Udostępnij
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

Sprzęt do restauracji – 6 czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu

Gastronomia to już nie tylko dobre jedzenie i przyjemna atmosfera w lokalu, ale również to, jak radzimy sobie z klientem, jak o niego dbamy i jak staramy się zmienić każdego pojedynczego klienta w lojalnego odbiorcę. Sprzęt do restauracji – na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jak poradzić sobie z rosnącą konkurencją? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej »

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.