Jaki czytnik kodów kreskowych i QR wybrać?

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia stosowane praktycznie w każdej działalności, od produkcji, przez magazynowanie i handel, po sprzedaż. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze skanera kodów kreskowych? Już mówimy!

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Skaner kodu kreskowego, to urządzenie, które odczytuje dane z kodu produktu. Kod ma formę klasyczną „kreskową” czyli 1D one-dimensional (zwane również liniowymi albo jedno-wymiarowymi) albo 2D dwu-wymiarowe, tzw. kody QR.

Jak działa czytnik kodów? Jedną z technologii odczytu jest technologia laserowa. Czytnik przekształca światło odbite od danego kodu na sygnał elektroniczny. W takim przypadku przesyła na kod kreskowy wiązkę światła laserowego. Promienie lasera pochłaniane są na czarnych fragmentach kodu i odbijają się na tych białych. Fotodetektor przetwarza wiązkę lasera na impulsy elektryczne, które są zakodowanymi informacjami i wysyła je do dekodera. Następnie dekoder „tłumaczy” informacje o kodzie kreskowym i przesyła je do komputera. Innymi technologiami odczytu są: diodowe CCD oraz imager.

Gdzie wykorzystać skaner kodów?

Skanery kodów kreskowych są potrzebne praktycznie wszędzie – w magazynie, kinie, bibliotece, aptece oraz oczywiście w każdym sklepie. Niezwykle ważne jest, by dobrać skaner odpowiednio do potrzeb biznesowych. Musi on sprostać wszystkim zadaniom. Zatem, jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze czytnika kodów

Zanim zdecydujesz się na konkretny model urządzenia, musisz przemyśleć, jakie są Twoje wymagania:

  • Ręczny czytnik kodów kreskowych czy skaner stacjonarny?
  • Jakie rodzaje kodów kreskowych będziesz czytał?
  • Jak często będziesz korzystał z czytnika kodów?
  • Gdzie będziesz używał czytnika kodów i w jaki sposób będziesz używał urządzenie?

Odpowiedziałeś na powyższe pytania? To szukamy idealnego skanera.

Jaki skaner kodów kreskowych i/lub QR wybrać?

1. Po pierwsze – skaner ręczny czy stacjonarny?

Skanery ręczne zazwyczaj mają formę pistoletu z wyprofilowaną rączką. W przypadku standardowych skanerów wystarczy skierować skaner na kod kreskowy i nacisnąć przycisk umieszczony na urządzeniu. Innym rozwiązaniem są czytniki, które aktywują się automatycznie, a więc rozpoczynają skanowanie kodów po wzięciu urządzenia w dłoń. Skaner ręczny sprawdzi się praktycznie w każdej branży, w której ważne jest sprawne odczytanie kodów kreskowych z małych, jak i dużych obiektów. Taki skaner kodów zda egzamin wszędzie tam, gdzie skanujemy kupony, karty lojalnościowe czy kody produktów, czyli w:

  • sklepach spożywczych, odzieżowych, kosmetycznych,
  • urzędach,
  • przedstawicielstwach handlowych (głównie mobilne czytniki kodów wbudowane w urządzenia PDA),
  • ośrodkach zdrowia (głównie skanery kodów QR ze względu na aktualne regulacje prawne),
  • oraz na magazynach.

Modele CD-3202 i CD-3201– to ręczne czytniki kodów kreskowych i QR. Są odpowiednie do marketów (gdy kasjer nie jest w stanie wykorzystać skanera stacjonarnego), urzędów, kin, stacji benzynowych czy piekarni. Umożliwiają skanowanie kodów z prawie każdej powierzchni. Skanery wykorzystują imager oraz diody LED zapewniając szybką i komfortową pracę. Są odporne na upadki z 1.2m. Mają precyzyjną optykę i wydajne silniki skanujące, nawet 100 fps.

2. Rodzaje kodów do zeskanowania

Istnieje wiele rodzajów kodów zarówno liniowych jak i QR. Niektóre skanery kodów mają szeroki zakres możliwości dekodowania, inne działają tylko ze standardowymi kodami 1D i 2D. Skanery wizyjne (inaczej imagery 2D), to znacznie nowsze i bardziej zaawansowane czytniki kodów, w których elementem odczytującym jest kamera cyfrowa. 

Większość skanerów typu imager, czyta zarówno kody 1D jak i różne standardy kodów 2D (m.in. QR, Aztec, DataMatrix, Maxicode). Takim skanerem jest model SA-715. Jest to imager, który radzi sobie zarówno z kodami 1D, jak i 2D. Model SA-715 to czytnik stacjonarny mocowany do terminala sprzedażowego o niewielkich rozmiarach, który sprawdzi się np. na stanowiskach samoobsługowych.

3. Częstotliwość skanowania

Jak często będziesz korzystał z czytnika kodów? Jeżeli rzadko i tylko w biurze, możesz wybrać tańszy, standardowy model wiedząc że kody, które będą czytane zawsze są w tym samym standardzie. W zakładzie produkcyjnym potrzebne będą mobilne skanery kodów, często z bardzo szczególną optyką, która działa na większe odległości, a które dodatkowo pozwolą na szybkie, nieprzerwane skanowanie i będą odporne na upadki i uderzenia.

4. Wytrzymałość skanera

Skaner powinien być przede wszystkim odporny na upadki, wilgoć, temperatury, tak by pracował wiele godzin w różnych, często wymagających warunkach. W ofercie Posiflex są odporne skanery stacjonarne. Czytnik CD-3602 jest odporny na upadki z 1,2m, ale może być przymocowany do podstawy (zapewniając pełną stabilność) lub jako element zabudowy wewnątrz kiosku samoobsługowego.

5. Szybkość skanowania

W przypadku procesów, które wymagają szybkich odczytów kodów idealnie sprawdzą się skanery stacjonarne. Zapewniają pracownikom dwie wolne ręce, ponieważ nie ma konieczności podnoszenia i trzymania skanera. Potrzebujesz czegoś szybkiego? Czytnik CD-3602 ma wydajny silnik skanujący, a odczytywanie jest niezwykle szybkie, precyzyjne i tańsze niż kiedykolwiek.

Jaki czytnik kodów kreskowych?

W ofercie Posiflex jest szeroki wybór czytników kodów – znajdziesz tu zarówno modele ręczne, jak i stacjonarne oraz do zabudowy, do skanowania kodów 1D lub 2D. Wybierz skaner kodów tak, byś mógł osiągnąć, jak największą wydajność. Skontaktuj się z nami, pomożemy podjąć odpowiednią decyzję.

Błażej Byczkowski

Błażej Byczkowski

Business Development Director

Podoba ci się artykuł?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.