Jaki czytnik kodów kreskowych i QR wybrać?

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia stosowane praktycznie w każdej działalności, od produkcji, przez magazynowanie i handel, po sprzedaż. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze skanera kodów kreskowych? Już mówimy!

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Skaner kodu kreskowego, to urządzenie, które odczytuje dane z kodu produktu. Kod ma formę klasyczną „kreskową” czyli 1D one-dimensional (zwane również liniowymi albo jedno-wymiarowymi) albo 2D dwu-wymiarowe, tzw. kody QR.

Jak działa czytnik kodów? Jedną z technologii odczytu jest technologia laserowa. Czytnik przekształca światło odbite od danego kodu na sygnał elektroniczny. W takim przypadku przesyła na kod kreskowy wiązkę światła laserowego. Promienie lasera pochłaniane są na czarnych fragmentach kodu i odbijają się na tych białych. Fotodetektor przetwarza wiązkę lasera na impulsy elektryczne, które są zakodowanymi informacjami i wysyła je do dekodera. Następnie dekoder „tłumaczy” informacje o kodzie kreskowym i przesyła je do komputera. Innymi technologiami odczytu są: diodowe CCD oraz imager.

Gdzie wykorzystać skaner kodów?

Skanery kodów kreskowych są potrzebne praktycznie wszędzie – w magazynie, kinie, bibliotece, aptece oraz oczywiście w każdym sklepie. Niezwykle ważne jest, by dobrać skaner odpowiednio do potrzeb biznesowych. Musi on sprostać wszystkim zadaniom. Zatem, jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

5 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze czytnika kodów

Zanim zdecydujesz się na konkretny model urządzenia, musisz przemyśleć, jakie są Twoje wymagania:

  • Ręczny czytnik kodów kreskowych czy skaner stacjonarny?
  • Jakie rodzaje kodów kreskowych będziesz czytał?
  • Jak często będziesz korzystał z czytnika kodów?
  • Gdzie będziesz używał czytnika kodów i w jaki sposób będziesz używał urządzenie?

Odpowiedziałeś na powyższe pytania? To szukamy idealnego skanera.

Jaki skaner kodów kreskowych i/lub QR wybrać?

1. Po pierwsze – skaner ręczny czy stacjonarny?

Skanery ręczne zazwyczaj mają formę pistoletu z wyprofilowaną rączką. W przypadku standardowych skanerów wystarczy skierować skaner na kod kreskowy i nacisnąć przycisk umieszczony na urządzeniu. Innym rozwiązaniem są czytniki, które aktywują się automatycznie, a więc rozpoczynają skanowanie kodów po wzięciu urządzenia w dłoń. Skaner ręczny sprawdzi się praktycznie w każdej branży, w której ważne jest sprawne odczytanie kodów kreskowych z małych, jak i dużych obiektów. Taki skaner kodów zda egzamin wszędzie tam, gdzie skanujemy kupony, karty lojalnościowe czy kody produktów, czyli w:

  • sklepach spożywczych, odzieżowych, kosmetycznych,
  • urzędach,
  • przedstawicielstwach handlowych (głównie mobilne czytniki kodów wbudowane w urządzenia PDA),
  • ośrodkach zdrowia (głównie skanery kodów QR ze względu na aktualne regulacje prawne),
  • oraz na magazynach.

Modele CD-3202 i CD-3201– to ręczne czytniki kodów kreskowych i QR. Są odpowiednie do marketów (gdy kasjer nie jest w stanie wykorzystać skanera stacjonarnego), urzędów, kin, stacji benzynowych czy piekarni. Umożliwiają skanowanie kodów z prawie każdej powierzchni. Skanery wykorzystują imager oraz diody LED zapewniając szybką i komfortową pracę. Są odporne na upadki z 1.2m. Mają precyzyjną optykę i wydajne silniki skanujące, nawet 100 fps.

2. Rodzaje kodów do zeskanowania

Istnieje wiele rodzajów kodów zarówno liniowych jak i QR. Niektóre skanery kodów mają szeroki zakres możliwości dekodowania, inne działają tylko ze standardowymi kodami 1D i 2D. Skanery wizyjne (inaczej imagery 2D), to znacznie nowsze i bardziej zaawansowane czytniki kodów, w których elementem odczytującym jest kamera cyfrowa. 

Większość skanerów typu imager, czyta zarówno kody 1D jak i różne standardy kodów 2D (m.in. QR, Aztec, DataMatrix, Maxicode). Takim skanerem jest model SA-715. Jest to imager, który radzi sobie zarówno z kodami 1D, jak i 2D. Model SA-715 to czytnik stacjonarny mocowany do terminala sprzedażowego o niewielkich rozmiarach, który sprawdzi się np. na stanowiskach samoobsługowych.

3. Częstotliwość skanowania

Jak często będziesz korzystał z czytnika kodów? Jeżeli rzadko i tylko w biurze, możesz wybrać tańszy, standardowy model wiedząc że kody, które będą czytane zawsze są w tym samym standardzie. W zakładzie produkcyjnym potrzebne będą mobilne skanery kodów, często z bardzo szczególną optyką, która działa na większe odległości, a które dodatkowo pozwolą na szybkie, nieprzerwane skanowanie i będą odporne na upadki i uderzenia.

4. Wytrzymałość skanera

Skaner powinien być przede wszystkim odporny na upadki, wilgoć, temperatury, tak by pracował wiele godzin w różnych, często wymagających warunkach. W ofercie Posiflex są odporne skanery stacjonarne. Czytnik CD-3602 jest odporny na upadki z 1,2m, ale może być przymocowany do podstawy (zapewniając pełną stabilność) lub jako element zabudowy wewnątrz kiosku samoobsługowego.

5. Szybkość skanowania

W przypadku procesów, które wymagają szybkich odczytów kodów idealnie sprawdzą się skanery stacjonarne. Zapewniają pracownikom dwie wolne ręce, ponieważ nie ma konieczności podnoszenia i trzymania skanera. Potrzebujesz czegoś szybkiego? Czytnik CD-3602 ma wydajny silnik skanujący, a odczytywanie jest niezwykle szybkie, precyzyjne i tańsze niż kiedykolwiek.

Jaki czytnik kodów kreskowych?

W ofercie Posiflex jest szeroki wybór czytników kodów – znajdziesz tu zarówno modele ręczne, jak i stacjonarne oraz do zabudowy, do skanowania kodów 1D lub 2D. Wybierz skaner kodów tak, byś mógł osiągnąć, jak największą wydajność. Skontaktuj się z nami, pomożemy podjąć odpowiednią decyzję.

Błażej Byczkowski

Błażej Byczkowski

Business Development Director

Podoba ci się artykuł?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

Terminale POSBOX w fabrykach i magazynach – sprzęt do zadań specjalnych

Automatyzacja i robotyzacja coraz większej ilości dziedzin gospodarki stawia nowe wyzwanie przed producentami sprzętu komputerowego. Urządzenia konsumenckie, jakie znamy z codziennego zastosowania – nie nadają się do pracy ciągłej nawet w pozornie niewymagających warunkach. Jakie cechy musi posiadać nowoczesny sprzęt automatyzujący procesy produkcyjne oraz magazynowe?

Czytaj więcej »

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.