Jak działają kasy samoobsługowe?

Trend samoobsługi od kilku lat coraz mocniej zaznacza się w wielu branżach. Trwająca wciąż pandemia zmienia i radykalizuje nawyki konsumentów, którzy oczekują wygodnych i szybkich zakupów na wzór tych realizowanych w trybie online. Jak działają kasy samoobsługowe? Jak dzięki samoobsługowym systemom kasowym można odpowiedzieć na najważniejszy trend w handlu detalicznym? 

Postaw na kasy samoobsługowe

Największe detaliczne sieci spożywcze od kilku lat eksperymentują z wprowadzaniem samoobsługowych kas. To urządzenia, które umożliwiają dokonywanie i rozliczanie zakupów bez obsługi kasjera. Jeszcze do niedawna wiele wskazywało, że ten trend będzie się rozwijał powoli, a zmiany i nawyki zakupowe polskich konsumentów będą ulegały stopniowym przemianom. Panująca wciąż pandemia jednak znacznie zradykalizowała ten trend. Właściciele największych sieci zostali zmuszeni do szybszej transformacji i automatyzacji sprzedaży. Według deklaracji właścicieli największych hipermarketów – w ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest podwojenie liczby kas samoobsługowych w większości sklepów. Pandemia, która zmusza sprzedawców do zapewnienia większego bezpieczeństwa sanitarnego jest doskonałym pretekstem do wprowadzenia samoobsługi. Udaje się w ten sposób znacznie ograniczyć kontakt między klientami oraz personelem sklepu podnosząc jednocześnie jakość obsługi. 

Klienci chcą kupować samodzielnie

Tak szybkie tempo zmian nie byłoby możliwe, gdyby nie oczekiwania i preferencje kupujących. Z przeprowadzonego podczas pandemii badania przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że aż 66,1 proc. Polaków chce żeby w sklepach pojawiło się więcej kas samoobsługowych. Przeciwnych takim rozwiązaniom jest 21,8 proc. badanych, a 12,1 proc. jest niezdecydowanych. Jako najczęstszy powód korzystania z kas samoobsługowych klienci podają – szybkość transakcji. Długie kolejki są najczęściej frustrujące, a klienci zdają sobie sprawę z marnowania czasu zniechęcając się przy tym do zakupów. Badania nad efektywnością sprzedaży za pośrednictwem samoobsługowych systemów pokazują ponadto, że klienci więcej czasu poświęcają na zakupy wiedząc, że nie będą musieli spędzić długich minut w kolejkach. 

Polacy liderami płatności zbliżeniowych

Oprócz pandemii, rozwojowi wdrażania samoobsługowych stanowisk kasowych sprzyja malejąca popularność gotówki. Szacuje się, że w portfelach Polaków znajduje się blisko 39 mln kart płatniczych, których coraz chętniej używamy do płacenia za najdrobniejsze zakupy. Według danych NBP Polacy są dziś także liderami płatności zbliżeniowych. Szacuje się, że aż 90 proc. posiadaczy kart bankomatowych płaci za zakupy bezdotykowo, a już ponad połowa milenialsów płaci telefonami i zegarkami. Większość kas samoobsługowych obsługuje tylko płatności elektroniczne, głównie ze względu na brak kosztownego i awaryjnego modułu umożliwiającego rozliczanie gotówki. 

Jak działają kasy samoobsługowe?

Działanie kas samoobsługowych jest niesamowicie proste. W sklepie, które posiadają kioski samoobsługowe klienci mogą dokonać wyboru:

  • czy udać się do tradycyjnej kasy z kasjerem
  • czy rozliczyć zakupy samodzielnie.

Aby rozliczyć zakupy samodzielnie wystarczy zeskanować każdy produkt i odłożyć go do strefy pakowania. Zależnie od modelu kasy na koniec skanowania można wybrać formę płatności – gotówką, kartą płatniczą czy innymi formami (np. BLIK). Klient może również wybrać czy chce fakturę za zakupy czy nie. Jednak wszystko zależne jest od systemu sklepowego oraz modelu kasy samoobsługowej.

Korzyści dla klienta

Kasy samoobsługowe wybieramy najczęściej ze względu na brak kolejki i możliwość szybszego zrealizowania zakupów. W czasie pandemii doceniliśmy je nie tylko za ograniczony kontakt interpersonalny, ale również za sterylność zakupów, które nie przechodzą dodatkowo przez ręce kasjera. Ten innowacyjny sposób kupowania jest również nowym doświadczeniem, które coraz śmielej podejmujemy. Możliwość obcowania z nowoczesną technologią i zmiana monotonnych nawyków na eksperymentalne rozwiązania są dla nas równie istotne, jak szybkość i bezpieczeństwo zakupów. 

Korzyści dla sklepu

Stale rosnące zainteresowanie dużych sieci handlowych samoobsługowymi systemami kasowymi wynika z ogromnych korzyści, jakie niesie ze sobą automatyzacja obsługi. Dlatego również w ślad za wielkimi hipermarketami podążają mali i średni przedsiębiorcy, którzy dostrzegają, że samoobsługowe kasy to przede wszystkim: 

  • znaczna redukcja kolejek,
  • sprawne zarządzanie sklepem bez względu na ruch,
  • poprawa wizerunku firmy, 
  • większa lojalność i satysfakcja kupujących, 
  • optymalizacja kosztów i czasu pracy personelu.

Już teraz dzięki pojawieniu się większej ilości kas samoobsługowych można zauważyć, że klienci wybierają chętniej te sklepy, gdzie mogą skorzystać z samoobsługi, która zwiększa przepustowość sklepu. 

Wybór urządzenia i dostawcy – jak wybrać kasę samoobsługową

Decydując się na wprowadzenie samoobsługowego stanowiska kasowego kluczowy jest wybór dostawcy, który zaoferuje odpowiednie urządzenia zapewniające stabilne i komfortowe użytkowanie. W dynamicznie rozwijającej się branży warto przede wszystkim zwrócić uwagę na doświadczenie dostawców. To oni są w stanie precyzyjnie określić jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w wybranym przedsiębiorstwie. Ponadto tylko doświadczeni dystrybutorzy sprzętu są w stanie zapewnić stałą dostępność urządzeń tej samej serii, co umożliwi rozwój samoobsługowej sprzedaży w dowolnie wybranym momencie. Już wiesz jak działają kasy samoobsługowe. Czas wybrać odpowiednią markę, więc zapraszam do kontaktu.

Hubert Salamoński

Product Manager

Podoba ci się artykuł?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

co jeszcze warto przeczytać?

Kiosk do kina i teatru – jak usprawnić obsługę klientów w kinie?

Branża kulturalno-rozrywkowa jest jedną z tych, które mocno ucierpiały przez pandemię koronawirusa. W okresie lockdownu ich obroty spadły do zera, a powolny powrót do normalności utrudniają problemy kadrowe i finansowe. Jak w nowej rzeczywistości zorganizować obsługę klientów zapewniając wysoką jakość i bezpieczeństwo? Dlaczego warto postawić na kiosk do kina czy teatru?

Czytaj więcej »

POZNAJ PRODUKTY POSIFLEX

Bądź na bieżąco

Gotowe!

Kioski samoobsługowe
– wszystko co musisz (i chcesz) wiedzieć o kioskach samoobsługowych

Przygotujemy dla Ciebie indywidualną bezpłatną wycenę produktów.

Odpowiedz nam na kilka pytań, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak będzie to możliwe.