Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych? Kariera czytników kodów kreskowych zaczęła się przede wszystkim w sklepach, gdzie miały ułatwić i przyspieszyć sprawdzanie cen i kasowanie ich przed dokonaniem zapłaty przez klienta. Jednak sklep to nie jedyne miejsce, gdzie wykorzystuje się kody kreskowe. A to oznacza, że czytniki kodów kreskowych mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Chcesz wiedzieć jakich?
GDZIE POTRZEBNY JEST CZYTNIK KODÓW KRESKOWYCH?
Miejscami, w których nikt nie wyobraża sobie pracy bez kodów kreskowych i ich czytników, są różnej wielkości sklepy – od małych, osiedlowych, po hipermarkety. Nie chodzi tu tylko o kasowanie ceny, ale o przeprowadzanie ewidencji i remanentu. Czytniki i kody pozwalają określić ilość konkretnego towaru. Dotyczy to sklepów o każdym asortymencie.
CZYTNIKI KODÓW W BIBLIOTEKACH
Dzisiaj niemal każda biblioteka posiada już katalogi wpisane do komputera i to z dostępem do sieci. Kiedy czytelnik chce wypożyczyć książkę, bibliotekarz skanuje jej kod kreskowy i w ten sposób zaznacza, że zostaje wypożyczona. Data wypożyczenia od razu pojawia się w systemie, gdzie zostaje także oznaczona przewidywana data zwrotu.
Za pomocą czytnika można też wprowadzić zmiany w stanie wypożyczenia – np. w ten sposób prolonguje się wypożyczony tytuł.
CZYTNIKI KODÓW W MAGAZYNACH
Magazyny to miejsca składowania wielu różnych artykułów. Ich ręczne oznaczanie i sczytywanie oraz wprowadzanie zmian w ilości danego artykułu trwałoby bardzo długo. Oznakowanie kodami kreskowymi i zmiana stanu magazynowego przy użyciu czytników kodów kreskowych stanowczo ułatwia i przyspiesza pracę w magazynie oraz opanowanie sytuacji związanej z dostępnymi zapasami.
Tutaj także każdemu daniu i napojowi można przypisać kod kreskowy. A wprowadzenie ich do kasy podczas robienia zamówienia przez klienta przyśpiesza podliczanie wartości zakupu.
CZYTNIKI KODÓW W SZPITALACH
Tutaj skanery mogą służyć do identyfikacji pacjentów, personelu, leków, środków czystości oraz odczytywania kodów z recept.
CZYTNIKI KODÓW W FIRMIE KURIERSKIEJ
Dzisiaj coraz rzadziej trzeba podpisywać odbiór paczki od kuriera; kurier najczęściej skanuje kod kreskowy paczki i zaznacza, że ta właśnie została doręczona adresatowi. Dzięki temu unika się używania zbyt wielu dokumentów w formie papierowej, kiedy codziennie trzeba dostarczyć wiele różnych przesyłek. Informacja o tym, co aktualnie dzieje się z konkretną przesyłką jest wpisywana do systemu właśnie dzięki czytnikowi kodów kreskowych.
narzędzie o wielu zastosowaniach
Odpowiadając na pytanie: Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych, można więc znaleźć wiele jego zastosowań. A wraz z biegiem czasu jego nieodzowność jest dostrzegana w nietypowych do tej pory miejscach. Wszystko bowiem zdąża ku jak największej automatyzacji i ułatwieniu poszukiwania informacji i zestawień posiadanego mienia. Dzisiaj czytniki kodów kreskowych występują w różnych modelach. Niektóre są przewodowe, inne bezprzewodowe, mniejsze kub większe. Ich producenci dbają o coraz większą trwałość swoich produktów, mniejszą wrażliwość na upadki i idące za tym uszkodzenia mechaniczne.