Profesjonalny sprzęt przemysłowy musi cechować się przede wszystkim wysoką sprawnością i trwałością, aby problemy techniczne nie zakłócały rytmu pracy. Dotyczy to każdej branży, gdzie odpowiednie oprogramowanie komputerów pomaga skracać czas wykonywanych operacji. Jedną z cech urządzenia, która odpowiada za jego sprawność jest sposób chłodzenia. Czym właściwie jest pasywne chłodzenie?
Sposób na odprowadzanie ciepła
Każde urządzenie składające z układów scalonych, procesorów, tranzystorów, kart graficznych itp. musi posiadać swój system chłodzenia. Jego zastosowanie jest konieczne ze względu na ciepło wytwarzane przez energię skumulowaną wewnątrz. Stosowanie odpowiedniego sposobu chłodzenia jest zależne od sprawności i wydajności urządzenia. Im większą moc obliczeniową wykorzystują – tym więcej potrzebują energii generującej wyższe temperatury.
W nowoczesnych urządzeniach udaje się w dużym stopniu wyeliminować wykorzystanie dodatkowych źródeł chłodzących, jak w tym przypadku wiatraka. Przykładem mogą być niektóre smartfony, gdzie sama obudowa i układ wewnętrznych paneli potrafią skutecznie odprowadzić nadmiar ciepła na zewnątrz. Jednak w przypadku profesjonalnych urządzeń przemysłowych konstruktorzy muszą stosować rozwiązania, które pozwolą na kompromis pomiędzy wydajnością, komfortem pracy, a trwałością.
Najprostszym rozwiązaniem, które pomaga zapanować nad temperaturą wewnątrz komputerów jest chłodzenie aktywne wykorzystujące wentylator, który chłodzi podzespoły doprowadzonym z zewnątrz strumieniem powietrza. To rozwiązanie ma jednak sporo wad i niesie pewne zagrożenia, jak potencjalne koszty, częste przeglądy czy nawet napraw, które ograniczają możliwości użycia tego rozwiązania w warunkach profesjonalnych. Skuteczną alternatywą dla aktywnego systemu chłodzenia jest chłodzenie FAN FREE.
Co to jest chłodzenie pasywne (fanless)?
Jak mówi sama nazwa – jest ono pozbawione elementów ruchomych, a jego konstrukcja jest znacznie bardziej zaawansowana technologicznie. Kluczowym elementem pasywnego układu chłodzenia jest radiator, który wykorzystuje wszystkie sposoby wymiany ciepła: przewodzenie, promieniowanie (radiację) oraz konwekcję.
Wymiana ciepła z wewnątrz na zewnątrz urządzenia odbywa się dzięki szczelnemu i hermetycznemu połączeniu procesora z radiatorem, który w zależności od wielkości i materiałów posiada określoną skuteczność. W przypadku chłodzenia pasywnego konwekcja (proces przekazywania ciepła) następuje w sposób naturalny i niewymuszony. Radiatory są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza między “żeberkami”, które gromadzą ciepło czerpane z procesora. W przypadku dotykowych terminali POS funkcję radiatora pełni solidna obudowa ze specjalnego stopu aluminium. Dzięki możliwie niewielkim rozmiarom odprowadzają w sposób ciągły skumulowaną energię cieplną niezależnie od warunków otoczenia i czasu pracy. Na tym między innymi polega ich przewaga nad chłodzeniem aktywnym.
Dlaczego wybrać chłodzenie pasywne?
Szczególnie dużą rolę sposób chłodzenia odgrywa w profesjonalnych urządzeniach wykorzystywanych w gastronomii, fabrykach i magazynach oraz w wielu innych branżach. Przestarzały sprzęt jest hałaśliwy i awaryjny. Dlatego wybierając urządzenia wspomagające obsługę gości w lokalu warto zwracać uwagę na to, jakiego rodzaju chłodzenie wykorzystują.
Sprzęt z pasywnym systemem odprowadzania ciepła wspomaga:
- wysoką sprawność (bezawaryjność i możliwość ciągłej pracy bez przestoju),
trwałość (brak części mechanicznych, które mogą ulec awarii), - mniejsze wykorzystanie energii elektrycznej (co powoduje, że terminale dotykowe POS są bardziej energooszczędne od konsumenckich urządzeń),
- bezgłośną pracę (brak wiatraka powoduje, że terminal pracuje zdecydowanie ciszej),
- czystość (dzięki niewymuszonemu obiegowi powietrza otoczenie i wnętrze urządzenia pozostają czyste),
- mniejszą konieczność serwisowania sprzętu (w mocno zakurzonych środowiskach wykorzystanie wentylatora skutkuje częstymi wizytami w serwisie i koniecznością czyszczenia)
- użytkowanie w ekstremalnych warunkach (terminale doskonale radzą sobie w zakresie temperatur od 0 do 50 stopni Celsjusza oraz w środowiskach wilgotnych).
POLECANE PRODUKTY
W naszej ofercie większość dostępnych terminali zostało wyposażonych w technologię FAN FREE, m.in. MT-5310W, PS-3616, XT-3815 czy XT-6517 nawet z procesorem i7.
Nowoczesne rozwiązania pozwalają nie tylko stale podnosić jakość usług, ale przede wszystkim obniżać koszty związane z serwisem, wymianą i utrzymaniem sprzętu. Chłodzenie fanless w terminalach Posiflex sprawia, że urządzenia pracują niezwykle cicho, przez wiele lat i w różnych warunkach środowiskowych.